Pożyczamy

świetne pomysły

Nowiutkich samochodów nie projektują jedynie graficy komputerowi. To praca designerów, rzeźbiarzy, konstruktorów i księgowych. Proces powstawania nowiutkich pojazdów jest fascynujący.

Wszystko rozpoczyna się mimo wszystko niezmiennie od kartki papieru oraz ołówka. Ewentualnie tabletu, bowiem jesteśmy w XXI wieku. Zaletą rysowania na tablecie stał się fakt, że niezwykle sprawnie możemy stworzyć realnie wyglądający rysunek, który bardzo dobrze odzwierciedla proporcje i bryłę pojazdu. Jednocześnie „od ręki” możemy go podsunąć kumplowi z działu, który będzie mógł spojrzeć na to wszystko świeżym okiem a także ewentualnie podrzuci własne uwagi czy też sugestie.

Faktem jest, że pierwszy, roboczy projekt szkicowany jest przez projektanta. Po niezliczonych rozmowach i zmianach zostaje stworzony ostateczny projekt. Teraz do pracy zabiera się rzeźbiarz.

Postęp technologiczny w branży jest ogromny, co ma wpływ również na etap tworzenia aut. Chociaż projektanci są w stanie korzystać z rzeczywistości wirtualnej, model stworzony przy pomocy syntetycznej gliny jest wciąż strategiczną częścią procesu projektowania. Wówczas pierwszy raz można ujrzeć oraz poczuć realne gabaryty pojazdu, jego linie i formę. Można go dotknąć i ocenić. W trakcie wykonywania modelu z gliny projektanci równocześnie nanoszą zmiany, gdyż dostrzegają detale, których nie oddają grafiki. Po zakończeniu etapu projektowania gliniany samochód staje się prawie nie do odróżnienia od autentycznego auta. Został w całości pokryty lakierem a także zawiera wszelkie specyficzne elementy m.in. przednią kratkę, światła czy lusterka zewnętrzne. Ma nawet szyby w oknach. 

Na jakich uczelniach możemy przygotować się do projektowania pojazdów?  

Samochody szkicują w szkolnych zeszytach uczniowie w całej Polsce. Z wielu tych uczniów wyrastają później międzynarodowej sławy motoryzacyjni projektanci. Ich samochody jeżdżą aktualnie po naszych szosach ze znaczkami BMW, Audi czy Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to w oczach wielu osób praca marzeń. Tworzenie sportowych pojazdów, wszelkiego rodzaju eventy ze znanymi projektantami oraz hektolitry szampana oraz poklepywanie się wzajemnie po plecach. Projektowanie pojazdów to bynajmniej nie tylko świetność i splendor a przede wszystkim rodzaj pracy podobny do medyka, co najmniej w kilku aspektach – wymaga regularnego uczenia się, wyszukiwania nowszych trendów i głodu nowych wyzwań.

Typowy kierunek na uczelniach wyższych projektowanie pojazdów w Polsce nie występuje. Nie znaczy to, że momentalnie powinniśmy porzucić marzenia. Musimy niemniej jednak na tą sytuację popatrzeć w szerszym stopniu. Niestety na znacznej części uczelni zagranicznych nauka wymusza opanowania języka z konkretnego kraju. Na polskich uczelniach znajduje się sporo zbliżonych kierunków, które mogą nieźle przysposobić do wyjazdu oraz studiów poza granicami kraju. Są to przede wszystkim: wzornictwo przemysłowe oraz architektura. Pamiętajmy, że samochód to także produkt, identycznie jak lodówka, lub zegarek. 

Najbardziej popularną uczelnią kształcącą na kierunku projektowanie pojazdów jest niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest to jedna z najbardziej cenionych szkół wyższych na świecie z obszaru projektowania samochodu, program jest prowadzony z doświadczonymi projektantami pojazdów, z kolei w kolejnych semestrach co najmniej projekt jest współtworzony razem z producentem motoryzacyjnym.

Kolejną uczelnią dająca wykształcenie w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University mieszczące się w Wielkiej Brytanii. Początek kształcenia na tej uczelni to lekcje podstaw rysowania w perspektywie, lekcje photoshopa, fundamenty programu 3D Alias oraz poruszanie podstaw aspektów technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich uczelni zajmujących się projektowaniem w różnych jego ujęciach to IED Instituto Europeo di Design. Na uczelni temat projektowania pojazdów został poszerzony o inne zagadnienia m. in. projektowanie jednośladów oraz jachtów. Ogromnym plusem tej uczelni stała się lokalizacja, Turyn to kolebka włoskiej motoryzacji.

W Europie posiadamy więc dostatecznie duży wybór uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W znacznej części spraw szkoły wyższe są niezwykle pomocne to też prowadzą studentów po kolei przez cały proces. Jeśli projektowanie pojazdów stało się waszym marzeniem, to przetrwacie również pełny proces rekrutacyjny. Każdy kto zdecyduje się na taką dorosłość przejdzie własną drogę. Jednak widok waszego końcowego modelu zrekompensuje stres i znój. Projektowanie pojazdów to zakres pełen uczuć, od świadomości spełnienia do bolesnej porażki.