Pożyczamy

świetne pomysły

Montaż kostki brukowej wbrew pozorom to nie jest czynność ekstremalnie trudna. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę iż dla niektórych usługi brukarskie w Gdańsku są lepszą opcją. Z naszego artykułu dowiesz się w prawidłowy sposób przebiegają prace brukarskie. Tę wiedzę wykorzystasz zarówno podczas układania kostki brukowej jak i podczas sprawdzania czy wynajęty brukarz dobrze wykonał swoją pracę. 

Jak prawidłowo ułożyć kostkę brukową?

Na początku prawidłowego układania kostki jest projektowanie bruku, czyli sporządzenie odpowiedniego projektu. Musi on dostarczyć wykonawcy informacje, ile materiałów budowlanych potrzebujesz, oraz jaką cenę za cały proces zapłacisz. Usługa brukarska wykonana przez profesjonalną firmę z pewnością trochę wyniesie niemniej jednak nie należy na tym oszczędzać. Nie zapominaj również że żeby zacząć zlecenia brukarskie należy zweryfikować czy firma ma dostęp do potrzebnych narzędzi. Plusem wyboru specjalisty jest fakt iż firmy brukarskie mają w ofercie zarówno etap planowania, jak i również wybranie i przetransportowanie materiałów – takich na przykład kostka brukowa czy kruszywa. Takie zakłady odnajdziesz niemalże wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Którą kostkę brukową wybrać?

Wyłączając kolor należy wziąć pod uwagę inne parametry podczas wyboru kostki brukowej. Bardzo ważna jest też faktura kostki i rozmiary konkretnych dodatków. Możesz się zdecydować  na na klasyczny format czy też płyty o rozmiarze XXL, które są ogromnie które cieszą się dużą popularnością szczególnie pośród innowacyjnych projektów. Następny etap to odpowiednie zmierzenie całej posesji. Pozwolą one sporządzić projekt oraz sprawią one że będziesz wiedzieć jak duża palet kostki trzeba zamówić.

Jakich narzędzia które są Ci niezbędne?

Pierwszym niezbędnym narzędziem aby ułożyć kostkę brukową jest zagęszczarka. W przypadku większych powierzchni aby wybrać grunt będziesz potrzebować koparki. Będziesz układać większe płyty? W takim razie warto wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga wynosi od 120 do 320 kg. Dodatkowo aby pomierzyć teren potrzebny będzie niwelator czy też długi metr. W trakcie robót koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą fundamentalne narzędzia którymi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Jakie są etapy układania kostki brukowej – zapoznaj się z nimi!

1. Wytyczenie nawierzchni

Ten etap polega na aby nanieść na projekt konkretne punkty. Tym sposobem możesz wytyczyć usytuowanie a także to jaki jest poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki 

Początkowo trzeba usunąć ziemię na głębokość która jest przewidziana w projekcie. Wszystko jest zależne od rodzaju podbudowy. Nie możesz zapominać, aby krawędzie kostki były umocnione krawężnikami które należy ustawić na warstwie cieniutkiego betonu. Ponadto żeby odpływ wody deszczowej przebiegł prawidłowo, kolejnym warstwom zaczynając od dna należy nadawać spadek 1 – 3 procent czyli 1-3 centrymetry na metr. Ostatni etap który trzeba wykonać to wyrównanie dna wykopu oraz ubicie go poprzez ubijak lub zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie posesji tuż po ułożeniu kostki brukowej 

Po skończeniu układania kostki brukowej całkowitą powierzchnię musisz ubić. Na zakończenie na powierzchni kostki brukowej, która jest ułożona powinno się posypać warstwę lekko przesianego piasku a potem wmieść piasek w szczeliny między kostkami, następnie zalać wodą a także pozostawić aby osiadł. Takie czynności trzeba powtarzać kilka razy, aż piasek całkowicie wypełni wolne przestrzenie. Ta czynność w doskonały sposób ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Ostatnie porady

Przygotowując łożysko pod nawierzchnię należy koniecznie wybrać całkowitąwarstwę urodzajną. W przeciwnym wypadku gdy próchnica się rozłoży i zmniejszy swą objętość nawierzchnia miejscami się zapadnie. Wszystkie następne warstwy podbudowy a także podsypka muszą być wyrównane i ubite. Pamiętaj aby nawierzchni nadać 1-3 proc spadku, nawet jeżeli jest przepuszczalna, bo użyto podsypki piaskowej a także ma prawidłową podbudowę, aby woda efektownie z niej odpływała. Dodatkowo aby osiągnąć powierzchnię o barwie jednolitej barwie, powinno się przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki które pochodzą z różnych opakowań.