Pożyczamy

świetne pomysły

Przeglądając portale z anonsami, nierzadko można spotkać się z oferty pracy dla spawaczy – przeważnie z takim zawodem wiążą się duże zarobki. Coraz więcej ludzi, niezależnie od wiek(u), garnie się do spawalnictwa(u). Na czym zatem bazuje i czym jest spawanie konstrukcji stalowych?

Elementy stalowe – charakterystyka

Obecnie gdy tworzonych jest coraz więcej budowli bazujących na betonie, stali i szkle, struktury metalowe stanowią ważne łańcuch sektora budowlanego(j). systemy stalowe są wykorzystywane w wielu dziedzinach – w lotnictwie, produkcji samochodów, logistyce i w górnictwie. Ze względu na częste(go) wykorzystywania muszą się wyróżniać gwarancją bezpieczeństwa i wytrzymałości.

Elementem stosowanym podczas realizowania takich konstrukcji jest mieszanka żelaza z węglem – stal. Jest to materiał stosunkowo łatwy w kształtowaniu, a wyprodukowanie pożądanych kształtów ze stali nie jest wielki(m)ego wyzwania technicznego. Występuje dużo gatunków stali, w związku z tym, żeby konstrukcja mogła być trwała, powinno się wybrać jej właściwy gatunek. Do produkcji konstrukcji, w związku z  swoje(ą) predyspozycje przeważnie wybierana jest stal w rodzaju S235N i S690Q.

Łączenie konstrukcji – skuteczny(a) metoda na trwałe(ych) rozwiązań metalowe(ych)

jedną z najbardziej skutecznych metod(ą) tworzenia konstrukcji metalowych jest ich spawanie. Jest to nie tylko jedn(ym)o z zazwyczaj używanych sposobów, jest także najbardziej efektywne i wytrzymałe. Dzięki właściwemu zastosowaniu różnorakich technik spawania, konstrukcje stalowe są odporne i mogą długotrwale służyć użytkownikom przez długie lata. Nie do pominięcia są zdolności osoby łączącej, a także wykorzystanie dobrej jakości narzędzi i maszyn.

Spawanie polega na łączeniu z sobą różnorakich elementów przy użyciu wysokiej temperatury. Temperatura, która oddziałuje na zakończenia metali, zmiękcza je i dzięki temu umożliwia ich połączenie i pozostanie w takim stanie po zmniejszeniu temperatury. Łączenie elementów metalowych cechuje się łatwością wykonania. Również trwałość takowych konstrukcji jest wysoka, a dbanie i zabezpieczenie przed korozją całkiem łatwe.

Sposoby spawania konstrukcji stalowych 

W naturze występują różne metale, których cechy chemiczne często zdecydowanie różnią się od siebie nawzajem. W związku z tym, istnieją(e) wiele możliwości używane do łączenia ze sobą takich tworzyw, biorąc pod uwagę ich parametrów. Metody łączenia konstrukcji stalowych dzieli się też przez wzgląd na gatunek używanej technologii i materiału wykorzystanego w roli spoiwo(a). Najczęściej stosowane z metod spawania to:

  • metoda spawania MIG – wykorzystywana do łączenia tworzyw wykonanych z miedzi, magnezu bądź aluminium. Proces spawania(e) bazuje na użyciem łuku elektrycznego, który powstaje między surowcem a elektrodą. podczas spawania stosowany jest gaz osłonowy, z którego korzysta się do spółki z elektrodą. Gaz zazwyczaj stosowany w tej sposobie to hel albo argon – gazy,które są obojętne chemicznie.
  • metoda spawania MAG – używana do spawania konstrukcji z metali niestopowych, niskostopowych lub wysokostopowych. Od metody MIG różni się użyciem jako gazu ochronnego dwutlenku węgla, aktywnego chemicznie.
  • metoda spawania TIG – używana jest do spawania komponentów stworzonych ze stali nisko- albo wysokostopowych, a także metali nie zawierających żelaza w stopie. W procesie spawania tym sposobem nie powstają niemal żadne szkody. Metoda ta jest zazwyczaj używana przy systemach, wymagających łączeń o wysokiej jakości.

Spawanie manualne – jest użyteczne przy spawaniu praktycznie wszystkich rodzajów metali. Pozwala na spawanie(a) ręczne(go) różnorodnych komponentów. Metoda ta nie korzysta z żadnych gazów, w związku z czym może być stosowana również w przestrzeniach otwartych/. 

Podsumowanie

Łączenie konstrukcji metalowych jest powszechnym i co istotne stabilnym sposobem łączenia metali. Jest to rozwiązanie trwałe, a ponadto łączenia powstałe w wyniku spawania są znacznie lżejsze od łączeń opartych na nitach i śrubach, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych budowli.