Pożyczamy

świetne pomysły

Każdy właściciel pojazdu wie jak ważny dla bezpieczeństwa podróży jest wybór odpowiednich opon. Pomimo tego, że w naszym  kraju zimy niezbyt często bywają zimne i śnieżne, jazda przez cały rok na oponach letnich nie jest dobrym pomysłem. W sezonie jesienno – zimowym, kiedy jezdnie stają się oblodzone należy przemyśleć wymianę opon letnich na zimowe, bądź można zakupić opony wielosezonowe. Jest to na pewno rozwiązanie bardzo komfortowe, ponieważ nie trzeba zmieniać opon dwa razy do roku. Spora część kierowców zastanawia się czym różnią się tego typu opony od sezonowych, a nade wszystko, czy są one w stanie zagwarantować odpowiednią przyczepność w czasie ujemnych temperatur i oblodzonych dróg? Dla kogo opony całoroczne będą odpowiednim rozwiązaniem? Czy kupno jednego kompletu opon wielosezonowych jest bardziej opłacalny od tych sezonowych?

Jakie są różnice pomiędzy oponami sezonowymi a wielosezonowymi? 

Rolą opon jest zapewnienia doskonałej przyczepności, a tym samym bezpieczeństwa na drodze. Aby było to możliwe, powinny być one właściwie dopasowane do warunków atmosferycznych. Inaczej zrobione są opony dedykowane do jazdy w upale, a inaczej takie, których korzysta się w mroźne, śnieżne dni. Opony całoroczne są inaczej mówiąc kompromisem. Opony wielosezonowe muszą być niezawodne w każdej pogodzie. Na rynku dostać można trzy rodzaje bieżników używanych zarówno w modelach wielosezonowych, jak i letnich: symetryczne, asymetryczne a także kierunkowe. Rzeźby w oponach wielosezonowych posiadają cechy zimowe oraz letnie. Można powiedzieć, że taki bieżnik posiada dwie strony – letnią i zimową. Opony całoroczne różnią się od tych sezonowych również mieszanką, jaka została wykorzystana do produkcji gumy. Jest ona dostosowana zarówno do jazdy w ujemnych, jak i wysokich temperaturach. Warto także nadmienić, że opony wielosezonowe będą dobrym wyborem przypadku samochodów używanych przede wszystkim w mieście i na krótkich trasach. Samochody, które każdego roku pokonują ponad 15 000 km muszą mieć opony sezonowe.

Opony całoroczne – wady i minusy

Opony wielosezonowe są mniej kłopotliwe w korzystaniu od opon sezonowych. Nie ma potrzeby zmieniać ich dwa razy w roku, a jedynie raz na jakiś czas zdjąć je, aby zamienić miejscem. Niewątpliwie, nie musimy martwić się przechowywaniem kolejnego kompletu opon. Przy oponach całorocznych nie trzeba się martwić, że zastaną nas wcześniejsze przymrozki, co w sytuacji opon letnich może być niebezpieczne. Oczywiście opony wielosezonowe są oszczędną opcją, ale trzeba być świadomym tego, że posiadają one pewne wady. Na rynku są dostępne modele, które lepiej radzą sobie w niskich temperaturach, inne z kolei w warunkach letnich. Dlatego konieczne jest pójście na kompromis. Opony wielosezonowe w warunkach niskich temperatur posiadają cechy zbliżone do opon zimowych średniej półki, aczkolwiek nieco gorzej poradzą sobie latem na suchej powierzchni od dobrych opon letnich. Formalnie rzecz biorąc opony wielosezonowe są oponami zimowymi.

Kiedy zdecydować się na opony sezonowe a kiedy całoroczne?

Zakup opon jest istotnym wyborem, przed którym wcześniej czy później stanie każdy kierowca. Należy dobrze go przemyśleć, aby jazda samochodem była wygodna i bezpieczna. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, warto pójść się do profesjonalnego sklepu i skonsultować się specjalistą. Tego typu sklepy można spotkać niemal w każdym większym mieście takim jak Warszawa, Wrocław, Poznań (opony w Poznaniu) czy Łódź. Zazwyczaj zakłada się, że opony wielosezonowe są dobrym wyborem dla osób, które jeżdżą głównie po mieście do 15 tysięcy kilometrów każdego roku.