Pożyczamy

świetne pomysły

Prawo jazdy to dla wielu osób najważniejszy egzamin w życiu, ważniejszy niż matura. Dzieje się tak szczególnie przez na ogromne emocje, które nam wtedy towarzyszą, gdyż jest to duży stres dla dużej części kursantów. Pomimo, że kurs to jazdy z instruktorem, kiedy zostajemy twarzą w twarz w pojedźcie z osobą egzaminującą, wszystko wydaje się trudniejsze. Jak postępować, aby ułatwić sobie ten ciężki moment?

Pomocne wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z kilku elementów, które od wielu lat są takie same. Należą do nich: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po odpowiednim ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, aby sprawdzić umiejętność prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. W trakcie trwania praktycznego egzaminu na prawo jazdy musimy pamiętać o paru elementarnych rzeczach. Musimy być skupieni – w trakcie każdego etapu egzaminu, naszym obowiązkiem najlepiej jak potrafimy wykonać wyzanczone zadania. Egzaminator zwróci uwagę na wszystko, najważniejsze elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk trzeba przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za niepoprawny

– samochód po przejechaniu łuku musi całą powierzchnią być w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze musimy włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– trzeba zwracać szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i sygnalizację świetlną oraz jej usytuowanie

– nie spieszmy się

– każdą czynność należy wykonać dokładnie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator wiedział, iż jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

Podczas wszystkich wyżej przedstawionych czynności, trzeba być skupionym i ostrożnym. Musimy pamiętać, że to nie tylko egzamin praktyczny, nadający nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale również fakt, że znajdujemy się na ulicy pośród innych kierowców oraz niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?

Jeśli czujemy, że to jeszcze nie jest ten moment na podejście do egzaminu praktycznego albo chcemy jeszcze przez jakiś czas pojeździć w obecności nauczyciela, warto zastanowić się nad dodatkowymi jazdami. Jazdy doszkalające w Gdańsku to rozwiązanie praktykowane przez wiele ośrodków szkolenia kierowców, zwłaszcza w większych miastach jak np. Gdańsk, Łódź czy Poznań, z uwagi na duży obszar, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki wykupieniu dodatkowych godzin jazdy możemy przede wszystkim doszlifować nasze umiejętności za kierownicą, a co za tym idzie zyskać większą pewność siebie w trakcie prowadzenia pojazdu. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy mamy jakiekolwiek obawy.