Są sytuacje kiedy podczas jazdy zdarzy nam się niewielka stłuczka i wtedy w karoserii robi się wgniotka. Tego typu wgniotki najczęściej prezentują się mało urodziwie i w dodatku zmniejszają koszt pojazdu. Coraz częściej stosowane są bezinwazyjne metody usuwania wgnieceń w nadwoziu. Dzięki nim auto może wyglądać jak nowe i często nie ma żadnego znaku, że kiedykolwiek doszło do wypadku. W jakich przypadkach możliwe jest wyciąganie wgnieceń i na który sposób możesz postawić?
Wyciąganie wgniotek za pomocą masowania blachy – jak to działa?
Technika masowania blachy wykorzystywana jest w kwestii takich elementów samochodu, do których jest łatwy dostęp do wgniecionego miejsca od wewnątrz. Jest to najczęściej maska i klapa bagażnika. Do tego rodzaju wyciągania wgniotek konieczne jest zastosowanie właściwego osprzętu. Specjaliści potrzebować będą wypychaczy blacharskich o przeróżnych kształtach, rozmiarach i końcówkach oraz dźwignie, czyli tzw. heble. Typ używanych hebli wynika przede wszystkim z tego, czy nadwozie jest wzmocnione, czy nie. Przy pomocy miękkich młotków z podbijakami i prawidłowo dostosowanych hebli, karoseria jest masowana taką techniką, aby powróciła do swojego dawnego stanu. Sprzęty, jakie potrzebne są do wykonania takiego masowania nie kosztują mało i lepiej zostawić pojazd u specjalistów w Krakowie, którzy sprawnie usuną z niego wgniecenia. W Krakowie profesjonalna firma, posiadająca wieloletnią praktykę to Eurograd – usuwanie wgniotek.
PDR – czyli jak wygląda wyciąganie wgniotek na klej?
Jeśli nasze auto ma wgniecenia, ale nie lakier jest bez skazy to można wykorzystać metodę PDR a więc likwidowanie wgnieceń bez malowania karoserii. Po pierwsze trzeba pozbyć się zatłuszczeń i oczyścić interesujące nas miejsce, a następnie nanieść na to miejsce specjalny klej i przyczepić właściwą maszynę. Za pośrednictwem tego narzędzia wyciąga się obecne wgniotki. Po pełnym naprostowaniu blachy usuwa się urządzenie i można zmyć klej przy pomocy zmywacza.
Dużym plusem tej metody jest przykładowo brak potrzeby wymontowywania któregokolwiek z podzespołów. Co więcej, często będzie wykorzystywana w razie wyciągania wgniotek po gradobiciu.
Tej metody lepiej nie wykonywać samemu w garażu ponieważ wymaga ona konkretnej wiedzy i dosyć drogiego sprzętu. Zdecydowanie lepiej jest powierzyć auto w ręce specjalistów, których stuprocentowo znajdziesz w Krakowie.
Ostatnią metodą, którą można wykonać w domu, jest wykorzystanie gwałtownej zmiany temperatur. W tym celu początkowo musicie nagrzać wgniecioną blachę – przykładowo za pomocą suszarki – a następnie natychmiastowo ją ochłodzić. Do tego używa się najczęściej suchego lodu lub sprężonego dwutlenku węgla. Blacha na skutek dużej różnicy temperatur powinna się naprostować. Metoda ta ma mimo wszystko pewien minus – przeważnie w trakcie tego zabiegu lakier odpryska i konieczne jest powtórne malowanie go.
Jeśli mimo wszystko nie jesteś przekonany co do tego, czy prawidłowo usuniesz wgniecenia z auta – zostaw to profesjonalistom. W Krakowie na pewno istnieje warsztat, który zrobi to bardzo dobrze.