Pożyczamy

świetne pomysły

Niewątpliwie agregaty prądotwórcze wykorzystuje się na okrągło przez cały rok jako stałe narzędzie pracy czy też rezerwowe źródło zasilania. Od czego zależy efektywność i żywotność agregatów prądotwórczych? Jest to jakości wykonania a także prawidłowa eksploatacja i konserwacja. Należy również mieć w pamięci że od stanu technicznego agregatu prądotwórczego zależy funkcjonowanie zasilanych odbiorników. Przez co serwis agregatów prądotwórczych powinien być regularnie odwiedzany.

Jak możemy w bezpieczny sposób użytkować agregat prądotwórczy?

Kluczowe zasady prawidłowej obsługi agregatów są identyczne dla każdego modelu – zarówno stacjonarnych i przenośnych. Informacje które mają związek ze specyfiką konkretnego agregatu mają miejsce w instrukcjach obsługi. Wyjątkiem są agregaty z automatyką – w takim wypadku aby je podłączyć do instalacji budynku trzeba być w zgodzie z przepisami które dotyczą zasilania rezerwowego i podłączenia do sieci energetycznej, czy też wykonane przez elektryka z konkretnymi uprawnieniami.

Pamiętajcie, że niewłaściwe podłączenie generatora do instalacji budynku może skutkować zwrotnymi przepięciami z siecią, którego skutki są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Kluczową zasadą dobrego użytkowania agregatu jest zapoznanie się z instrukcją obsługi konkretnego urządzenia. Są w niej zawarte informacje n.p. na temat eksploatacji i konserwacji.

Zanim uruchomisz agregat należy upewnić się, czy urządzenie jest postawione na płaskiej, równej powierzchni. Ponadto zanim go uruchomisz warto sprawdzić jaki jest jego poziom oleju. Jeśli jest on niski, powinno się uzupełnić zbiornik do górnej krawędzi szyjki wlewu. W instrukcji znajdziemy informacje o oleju zalecanym do konkretnego typu silnika.