Pożyczamy

świetne pomysły

Nauczyciele nauki jazdy zbyt wiele uwagi poświęcają na tłumaczenie kwestii które mają hipotetycznie ułatwić zdanie egzaminu. W związku z tym na odczep się podchodzą do podstaw techniki kierowania, których posiadanie jest niezbędne do tego, aby przyjemnie i bez większych problemów przebrnąć przez egzamin praktyczny.

Obowiązkiem instruktora jest wytłumaczyć uczniowi nie jedynie prawidłowe ustawienie fotela oraz kierownicy, ale także to, jak używać mechanizmów sterowania pojazdem. 

Żeby prawidłowo i dokładnie władać pedałem przyspieszenia, hamulca oraz sprzęgła, wystarczy oprzeć obie pięty o podłogę pojazdu. Daje to porządny punkt oparcia, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba manewrować przy niewielkich prędkościach. Poniekąd takie oczywiste, ale warto zwrócić uwagę, jak wiele ludzi naciska sprzęgło, utrzymując stopę w powietrzu w związku z tym nie posiadając pełnej kontroli.

Dźwignie i przełączniki są zaplanowane tak, aby ich używanie było bardzo funkcjonalne. Lata, kiedy do wrzucenia biegu czy kierunkowskazu musieliśmy używać siły, zostały już dawno za nami. We współczesnym pojeździe można niekiedy odnieść wrażenie, że przełączniki są niezwykle czułe. Prawda, korzystanie z nich musi być wręcz intuicyjne. To kolejna informacja, którą ludziom rozpoczynającym naukę jazdy należy wytłumaczyć. 

Każdy kto posiada prawo jazdy musiał przejść kurs a potem egzamin. Jednym poszło to sprawniej, niektórym nieco gorzej. Jednak sama nauka jazdy nie bywa trudna. Za pierwszym razem, kiedy zajmie się miejsce za kierownicą czuć podekscytowanie, niekiedy złączone ze strachem a także niekiedy z pewnymi obawami przed czymś nowym i niewiadomym. I tutaj także, jak przy poznawaniu czegoś nowego wszystko zdaje się inne i trudne. W trakcie jazdy samochodem w jednym czasie należy wykonywać nawet kilka rzeczy równocześnie – trzymać kierownicę, wciskać gaz albo wciskać hamulec, spoglądać w lusterka, sygnalizować skręt, patrzeć się na drogę, itp. Dla osoby która wsiada po raz pierwszy za kółko ogrom tych czynności może przerażać, ale nie należy się zrażać.  W trakcie nauki jazdy i nabywania praktyki trudność ciągle się zmniejsza, aż w ostateczności przekształca się w naturalne, wyuczone odruchy.

Czy poruszanie się samochodem po Gdańsku jest trudne?

Podróżowanie samochodem na fotelu kierowcy daje wiele frajdy. Pomijając to, że jest to niezwykle praktyczne oraz niezastąpione warto również zauważyć a także podkreślić, że jazda samochodem daje swobodę i wolność. Dodatkowo przydaje się w mnóstwie okoliczności życia codziennego zarówno tych trywialnych, jak i nagłych sytuacjach. Jednak jak każdej rzeczy i jazdy samochodem trzeba się przyuczyć.

Przemieszczanie się w mieście związane jest zazwyczaj z powolną jazdą oraz staniem w korkach. Przy takim rytmie prowadzenia pojazdu również ważna jest technika jazdy pojazdem. Dla nowicjuszy jest parę ważnych rad. Warto zaobserwować swój tryb jazdy i dostosować się do zasad a także pozostałych uczestników ruchu drogowego. Zbyt szybka lub zbyt powolna jazda mogą przyczynić się do ciężkiego wypadku.

Tkwienie w korkach, szczególnie w dużym mieście, kojarzyć się może ze zdenerwowaniem. Jednak, gdy tryb jazdy pozostaje płynny, kierujący jest skupiony na jeździe a także nic go nie dekoncentruje, to nawet przejechanie po zatłoczonym mieście przebiega płynnie. 

Kierujący przemieszczający się po Gdańsku mogą czuć się komfortowo a także infrastruktura im sprzyja. W związku z tym nauka jazdy w Gdańsku należy do jednych z mniej wymagających. W dorocznym plebiscycie miast przyjaznych kierowcom Gdańsk wypadł zdecydowanie nieźle i zajął drugą pozycję. Nauka jazdy w takich okolicznościach jest dużo bardziej przyjemna i mniej nerwowa. Prościej w czasie nauki jazdy skupić się na dopracowywaniu technicznych zagadnień niż na denerwowaniu natężonym ruchem lub niedostępnością miejsc postojowych. 

Znalezienie postoju w miastach potrafi czasem wywołać wściekłość nawet u najspokojniejszych kierujących. Niedostatek odpowiednio obszernej infrastruktury do parkowania mocno obniża komfort właścicieli pojazdów. Na szczęście w Gdańsku jest dobrze rozbudowana struktura Park’n’Go, przez co nie brakuje wolnych miejsc do parkowania.