Pożyczamy

świetne pomysły

Zanim przystąpisz do egzaminu szkoła jazdy to miejsce do którego trzeba się udać. Szkoła jazdy Gdańsk, Kraków, Warszawa – to tylko jedne z miejsc gdzie podejdziesz do egzaminu.

O tym pamiętaj przed rozpoczęciem kursu

Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy należy zdobyć PKK. Co to jest? Jest to unikalny numer, który nadawany jest każdej osobie starającej się o prawo jazdy. Jak go zdobyć? Należy pójść do właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania urzędu. Uzyskanie PKK jest nieodpłatne. Później musisz udać się do lekarza, których koszt to około 200 złotych.

Ile zapłacisz za egzamin?

Cena egzaminu jest zależne od kategorii. Jednakże koszt egzaminu teoretycznego jest jednolita, czyli trzydzieści złotych. Z kolei za część praktyczną trzeba zapłacić:

– 140 zł za kategorie AM i B;

– 170 zł za kategorie B1, C1, D1 i T;

– 180 zł za kategorie A, A1 i A2;

– 200 zł za kategorie C, D i B+E;

– 245 zł za kategorie C+E, C1+E, D+E, D1+E.

Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretycznyi odbywa się w sali komputerowej. Każdy ze zdających ma indywidualne stanowisko. Egzamin ma formę testu i składa się łącznie z 32 pytań. Są one tak punktowane:

– 10 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 2 punkty o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 4 pytania za 1 punkt o niezbyt wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 6 pytań za 3 punkty o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 4 pytania za 2 punkty które mają średnie znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,

– 2 pytania za 1 punkt o które mają zbyt wysokiego znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zaliczyć egzamin musisz zdobyć minimum 68 pkt na 74 możliwych.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy – jak przebiega?

Praktyka składa się z dwóch etapów – pierwszy przeprowadzany jest na placu manewrowym, drugi z kolei na drogach publicznych. Podchodzący do egzaminu powinien sprawdzić stan techniczny pojazdu, następnie przygotować się do jazdy poprzez między innymi ustawienie fotela, zagłówka, lusterek, zapięcie pasów bezpieczeństwa. Potem podchodzący do egzaminu musi wykonać zadania na placu manewrowym, a następnie wyjeżdża na drogę miejską. Minimalny czas egzaminu to 40 minut, aczkolwiek egzaminator może go zakończyć po 25 minutach. Po zdanym egzaminie otrzymasz arkusz jego przebiegu. Nie ma jednak obowiązku go nigdzie znosić. Egzaminator sam wprowadza wszystkie dane do systemu teleinformatycznego, co uzupełnia profil PKK podchodzącego. Dane przekazywane są w sposób automatyczny do właściwego wydziału komunikacji.