Pożyczamy

świetne pomysły

Kupując samochód wiele z nas bierze pod uwagę jakie jest jego spalanie. Jest to niezmiernie istotny bodziec, gdyż paliwo do najtańszych nie należy i możemy za to zapłacić duże kwoty. Co wpływa na wielkość spalania pojazdu i czy można zrobić coś, żeby je zmniejszyć?

Skąd wiedzieć jakie jest spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najłatwiejszą techniką jest odczytanie tego komunikatu z cyfrowego czytnika, który jest w prawie każdym współczesnym samochodzie. Warto mimo wszystko pamiętać, że informacja ta jest przybliżona i nie koniecznie pokazywana wartość będzie prawidłowa. Bardzo przekonującym, ale mimo wszystko żmudnym sposobem, jest zrobienie pomiarów samodzielnie. W tym celu najpierw należy napełnić pełen bak paliwa i zapisać jaki był przebieg, a w następnym punkcie wyjeździć całe paliwo i ponownie napełnić bak. Wiedząc ile km przejechaliśmy na pełnym baku i mając świadomość jak wiele paliwa udało się wlać do pełna, możemy prosto obliczyć spalanie. W tym celu należy wziąć pod uwagę ilość zużytego paliwa i podzielić to przez ilość kilometrów, które udało nam się przejechać między tankowaniami a na koniec pomnożyć razy 100. Tym sposobem dostaniemy średnie spalanie naszego auta na zrobionym przebiegu. Oczywiście należy być świadomym, że całkowicie inna wartość pokaże się jeśli jechaliśmy ekspresówkami, a inne spalanie będzie jeżeli jeździliśmy w dużym, zakorkowanym mieście.

Dlaczego samochód tak dużo pali?

Wysokie spalanie pojazdu najczęściej powoduje kilka różniących się od siebie rzeczy. Bardzo często są to usterki techniczne samochodu. Przykładowo źle działający termostat wydłuża rozgrzewanie silnika, a w konsekwencji zwiększa spalanie samochodu i zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 30%. Kolejnym elementem, którego niesprawność zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeśli nie działają poprawnie to silnik nie pracuje równo, co za tym idzie paliwo jest dawkowane błędnie i często zwiększa się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Niewystarczające ciśnienie w nich może przyczynić się do wzrostu wykorzystania paliwa. Warto więc dbać o taki drobiazg. Mocno oczywistym czynnikiem, a mimo wszystko nie wszyscy o tym wiedzą, jest regularne wymienianie oleju, filtrów oraz sprawdzanie stanu świec zapłonowych. 

Oprócz usterek pojazdu, na to jak duże jest spalanie wpływa nasza jazda. Auto spala zdecydowanie więcej paliwa podczas gwałtownej jazdy, ale również kiedy stoimy w korku.

Jak wpłynąć na spalanie samochodu?

Na samym początku warto pamiętać o zmianie biegów na czas. Nie należy szybko ruszać i mieć wciąż pierwszy bieg dopóki nie osiągnie się 30 km/h. Bezsprzecznie lepiej pod względem oszczędności jest zmieniać biegi jak najszybciej się da. W następnej kolejności – jednakowa prędkość. Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie nie jest korzystne kiedy chodzi o spalanie samochodu. Kolejną istotną rzeczą jest obciążenie samochodu. O wiele lepsze spalanie jest, jeżeli podróżuje nim jedna osoba. Należy więc nie przewozić w samochodzie rzeczy, które nie są nam niezbędne. Jeżeli zależy nam na najlepszym spalaniu to warto trzeba zapomnieć o podgrzewanych fotelach i mocno włączonej klimy, ponieważ wykorzystują one prąd, a to oczywiście wpływa na ilość spalanego paliwa.