Pożyczamy

świetne pomysły

Jeżeli w sezonie zimowym płacisz za dużo za ogrzewanie domu, a może pomimo grzejników włączonych najbardziej jak się da w mieszkaniu wciąż jest zimno, to właściwy moment, żeby podjąć decyzję o dociepleniu domu. Jakie korzyści będziesz miał wykonując takie ulepszenie w Warszawie lub Pruszkowie i dlaczego jest to niesamowicie rekomendowane? 

Oszczędzanie dzięki docieplaniu domu

Docieplenie domu pomimo tego, że może wydawać się drogim zabiegiem, może przyczynić się do zminimalizowania opłat za ogrzewanie nawet o 30%. Ściana o dużej masie akumulacyjnej może trzymać nie wahające się temperatury bez względu na porę roku. A więc zimą, gdy na zewnątrz jest mróz, w docieplonym domu będzie wciąż ciepło, latem natomiast nie będzie nadmiernego upału.

Domy, których nie docieplamy narażone są na zawilgocenia i w związku z tym na rozwijanie się grzybów czy też pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Oprócz tego jeżeli na ścianie pojawi się wilgoć, prawdopodobnie będziemy musieli wynająć firmę, która osusza elewację, a to są następne koszta, które trzeba pokryć. 

Zdrowie i środowisko – co mają wspólnego z docieplaniem domów?

Jeśli jesteś mieszkańcem Warszawy albo okolicznych miejscowości jak Pruszków, to na pewno dokucza Ci smog, który pojawia się w zimę. Na podstawie informacji od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w Polsce największym źródłem smogu są zadymienia, które pochodzą z niezorganizowanego ogrzewania domów jednorodzinnych.

Na dodatek przebywanie w budynku, który nie jest docieplony może źle oddziaływać na naszą kondycję. Jeśli w domu posiadamy niewłaściwy mikroklimat i powietrze jest za bardzo przesuszone od nadmiernego ogrzewania to mamy słabą odporność. Jesteśmy w takiej sytuacji narażeni na częstsze zachorowania. Jeżeli za to nie ogrzewamy wystarczająco a nasz budynek nie posiada docieplenia to narażamy go na zbyt dużą wilgoć, a co za tym idzie na powstawanie grzybów i pleśni, które też są niekorzystne dla zdrowia.

Warto również wspomnieć, że właściwy mikroklimat i komfort termiczny są niesamowicie istotne dla formy i komfortu życia. Dlatego już dziś pomyśl o dociepleniu budynku bez względu na to czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Co jeszcze daje docieplenie domu?

Prawdopodobnie nie jest to oczywiste, ale docieplony dom ma atrakcyjną izolację od odgłosów. Dla osób mieszkających w lesie lub niewielkiej wiosce być może nie jest to dużym priorytetem, ale na dużym osiedlu różnica jest znaczna. Powinno się jednak zadbać o to żeby powłoka ocieplająca nie była zbyt duża, dlatego że ograniczymy tym samym dopływ słońca, a to nie będzie ani ładne, ani dobre dla zdrowia. Brak słońca wpływa negatywnie na naszą kondycję psychiczną. Na koniec ostatnia istotna informacja – docieplając dom można jednocześnie zapewnić sobie świeżą elewację. Dzięki temu osiągniemy dwa efekty w tym samym czasie – nasz dom zostanie docieplony i ulepszymy jego fasadę. Odpowiednio docieplony lokal to także większa cena rynkowa.

Źródło: STIS – docieplenia Warszawa