Pożyczamy

świetne pomysły

Czasami znaleźć się możemy w sytuacji, w której na naszej działce stoi stary budynek. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby postawić nowy dom od fundamentów. Jak się za to zabrać, aby rozbiórka przebiegła bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Jakie formalności należy załatwić przed przystąpeniem do wyburzenia budynku

Nade wszystko trzeba pamiętać o licznych zgodach i dokumentach. Bez pewnych zezwoleń możemy rozebrać dom zajmujący do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w wypadku większych domów konieczne jest uzyskanie wielu zezwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Pośród nich jest między innymi zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy szczegółowy plan rozbiórki. Biurokracja jest pod tym względem bezlitosna. Nieco inaczej sytuacja wygląda, kiedy budynek grozi zawaleniem – w takim wypadku do wyburzenia budynków można przystąpić jak najszybciej.

Jakie maszyny będą niezbędne

Jeśli mowa o sprawach związanych z samą rozbiórką, konieczne będzie zorganizowanie potrzebnych narzędzi, a najlepiej także ekipy profesjonalistów. Trzeba wiedzieć, że wyburzanie na własną rękę wymaga precyzji i rozsądku. Należy zacząć od wzniesienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Wyburzenie przeprowadza się następnie od wyższych poziomów w dół. 

Jak zutylizować gruz?

Istotne jest przygotowanie miejsca na odpady. Kruszenie gruzu jest bowiem ważnym elementem rozbiórki każdego domu. Należy zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmuje się wywożeniem gruzu. Nie kosztuje to przesadnie wiele, a może zapewnić nam ogromną wygodę, szczególnie gdy działka jest względnie mała. 

Podsumowując, wyburzenia budynków nie są łatwe. Wymaga to precyzji, fachowej wiedzy, a nade wszystko rozwagi, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Należy także mieć rozeznanie w sprawach biurokratycznych oraz zwrócić uwagę na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie stopniowe pozbywanie się go z posesji.