Pożyczamy

świetne pomysły

Nie można zaprzeczyć, że szkolenia BHP są niezwykle ważne. Dzięki takowym pracownicy danego przedsiębiorstwa mogą przypomnieć sobie wiele zasad dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy, a tym samym, zapobiec licznym wypadkom. Według polskiego prawa pracodawca odpowiada za szkolenia BHP. Bydgoszcz, dajmy na to, obfituje w liczne firmy świadczące usługi z z tym związane, które proponują także dojazd do takich miast, jak np. Wągrowiec, Nakło, Żnin czy Szubin. Rejon ten jest w związku z tym bardzo dobrze zaopatrzony.

Okresowe szkolenia BHP – co ile lat trzeba je odbyć?

Należy wspomnieć, kiedy dokładnie szkolenia BHP są obowiązkowe – rzecz jasna tuż po podpisaniu umowy o pracę każdy pracownik musi takowe odbyć. Trzeba pamiętać jednakowoż także o okresowych szkoleniach. Termin kolejnych szkoleń okresowych w dużej mierze jest zależny od stanowiska, które piastuje dany pracownik. Jeśli mowa o robotnikach oraz osobach działających na niebezpiecznych stanowiskach, kurs BHP trzeba przejść raz w roku. Robotnicy, którzy jednakowoż nie ryzykują zdrowiem i życiem, powinni zaliczyć takowy raz na trzy lata. Jeśli chodzi o innych pracowników, jest to z reguły pięć lub sześć lat, w zależności od zakresu obowiązków wypełnianych w przedsiębiorstwie.

Dlaczego należy zapewnić swoim pracownikom szkolenia BHP?

Jeśli zatem prowadzisz firmę w miejscowości jaką jest Bydgoszcz lub w okolicznych miastach, powinieneś zwrócić uwagę na zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP. Wybór jest na tyle obszerny, że na pewno znajdziesz coś dla siebie w korzystnej cenie. Z pewnością warto się tego podjąć, aby w przyszłości nie borykać się z problemami z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy dobrze czuli się w miejscu pracy i nie doprowadzali do przykrych zdarzeń.

Rozróżniamy dwa najważniejsze typy szkoleń BHP. Na samym początku każdy nowy pracownik jest zobowiązany odbyć szkolenie wstępne , a także szkolenie wstępne na stanowisku pracy. Najważniejsze szkolenie, określane jako instruktaż ogólny, ma na celu zagwarantowanie wszystkim nowym pracownikom niezbędnej wiedzy, dotyczącej najważniejszych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystkie przekazywane podczas szkolenia zasady są zawarte w kodeksie pracy.

Postaw na szkolenie BHP przygotowane przez specjalistów

Naszym zdaniem warto skorzystać z opcji zorganizowania koniecznego instruktażu przez wyspecjalizowaną firmę szkoleniową, która przekaże wszelkie informacje na najwyższym poziomie.

W każdej firmie obowiązują ściśle określone reguły pracy, oparte na kodeksie, które można znaleźć w regulaminie firmy. Takie szkolenia są kluczowe i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto szkolenia BHP szczegółowo omawiają techniki udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pozwala zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których należy przestrzegać na stanowisku, które się obejmie. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć gwarancję, że pracownik uzyska wszystkie najistotniejsze informacje. Z pewnością będzie można usłyszeć temat metod ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami, a także instrukcje jak pracować w sposób bezpieczny.

Szkolenia BHP – Dlaczego nie wolno o nich zapominać?

Mocnym argumentem dla każdego pracodawcy jest to, że w świetle prawa taki kurs jest niezbędny. Warto mieć gwarancję, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak powinien się zachować nawet w trudnej sytuacji. Bez wątpienia zminimalizuje to szanse wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP obowiązują również pracowników z dłuższym stażem, ponieważ co dany okres powinni oni je odnawiać. Osoby, które realizują szkolenie zyskują upoważnienie do wykonywania swojej pracy w sposób bardziej świadomy. Warto zauważyć także, że firmy zapewniające takie szkolenia swoim pracownikom, są bardzo dobrze odbierane przez potencjalnych pracowników.

Szkolenie z udzielania pomocy –  nie zapominaj, jak bardzo jest potrzebne

Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla pracowników oraz firmy. W każdej pracy wszystkie osoby są narażone na potencjalnie niebezpieczne sytuacje. Dlatego każdy, bez wyjątku, powinien mieć dostęp do podstawowego sprzętu oraz apteczki. Taki asortyment w kluczowym momencie może zdziałać bardzo dużo i w razie wypadku zagwarantuje możliwość oczekiwania na służby ratunkowe po udzieleniu pierwszej pomocy.

Źródła:

  1. http://karczewski-bhp.pl/
  2. Pastwowa Inspekcja Pracy
  3. Główny Inspektorat Sanitarny