Pożyczamy

świetne pomysły

Kompresor – co to jest i czym się charakteryzuje?

Kompresor jest sprzętem, za pomocą którego dostaniemy powietrze mające duże ciśnienie. Zazwyczaj kompresory mogą dawać ciśnienie w zakresie 6–10 barów. Wpływa jednak na to jego rodzaj. W celu dokonania procesu sprężenia powietrza, kompresor musi ja zassać, a w następnej kolejności podwyższyć jego ciśnienie do odpowiednich parametrów. 

Kompresory występują głównie w przemyśle, ale zobaczymy je również w niewielkich warsztatach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, samochodach, a także w gospodarstwach domowych.

Warto wiedzieć, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Wśród sprężarek wyróżniamy też wentylatory i dmuchawy.

Jakie jest zastosowanie kompresora?

Zastosowanie kompresora jest inne w zależności od tego jaki jest to rodzaj urządzenia, jego gabarytów i lokalu, do którego był kupiony. Kompresor tłokowy, który kupimy do wykorzystania w domu znajdzie zastosowanie przy pompowaniu kół od roweru albo samochodu, piłek czy materacy. W dodatku kompresory będziemy wykorzystać do zasilania maszyn pneumatycznych lub pistoletów do malowania ciśnieniowego, ale również do oczyszczania pozostałych urządzeń. Tego typu kompresory przeważnie są także w warsztatach samochodowych i serwisach ogumienia.

Kolejny model kompresora to śrubowy i często spotkamy go między innymi na budowach. Sprzęt ten posiada koła, dlatego można go super szybko doprowadzić we właściwe miejsce i wykorzystać w ciężko dostępnych położeniach. Tego typu kompresory wyglądem przypominają przyczepę. Zazwyczaj są wykorzystywane do zasilania sprzętów pneumatycznych takich jak wiertarki udarowe czy też młoty. Używane są także do czyszczenia strumieniowego oraz wdmuchiwania kabli. Dzięki temu, że są wielozadaniowe to zauważyć je można tak samo podczas remontu dróg jak i w zakładach górniczych.

Co może się popsuć w kompresorze?

To, że warto zanieść kompresor do naprawy można rozpoznać po kilku nieprawidłowościach. Sytuacje, w których powinno się rozważyć naprawę kompresora to między innymi nieprawidłowe działanie chłodnicy, brak właściwego ciśnienia, odgłos stukania w trakcie pracy lub wyraźne zwiększenie głośności pracy sprężarki. Jeśli Twój sprzęt nie działa do końca poprawnie, nie może do końca napełnić zbiornika lub posiada brudną głowicę, to jak najszybciej zanieś go do serwisu kompresorów w Warszawie -> http://kompren.pl/. Takie nieprawidłowości często prowadzą do przegrzania, a w efekcie do absolutnego uszkodzenia maszyny. Lepiej więc zająć się tym zawczasu, kiedy spostrzeżemy pierwsze objawy. Jeżeli nasz kompresor działa zdecydowanie głośniej niż do tej pory to może to oznaczać, że jakiś element mechaniczny się zużył i powinno się go wymienić.

Warto pamiętać o okresowym dostarczaniu kompresorów do serwisów w Warszawie, dlatego że wykonując ich przegląd możemy uniknąć większej usterki, która pochłonie sporo pieniędzy.