Pożyczamy

świetne pomysły

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego pewne samochody jeżdżą na żółtych tablicach rejestracyjnych? To tzw. oldtimery. Możliwość posiadania charakterystycznych, żółtych tablic jest zarezerwowana dla wiekowym samochodom(ów), których produkcję wstrzymano przed laty. Klasyczny samochód to także inwestycja i metoda przechowywania majątku przez ludzi. Rokrocznie zwiększa się liczba osób skupujących stare auta i inwestujących w nich swoje oszczędności. Aby samochód miał jak najwyższą wartość, ważne jest aby był w dobrej kondycji – sprawny, z oryginalnymi elementami. Doprowadzenie samochodu do ładu to kwestia dla mechaników specjalizujących się w renowacji klasyków. Dobrze odrestaurowany samochód można potem z dumą wystawiać na coraz popularniejszych targach, zlotach czy pokazach poświęconych zabytkom.

Które samochody mogą stać się klasykami?

Aby samochód mógł zostać wpisany na listę zabytków, musi on spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim musiało zlecieć przynajmniej 25 lat od czasu jego produkcji. Z kolei od daty kompletnego zawieszenia produkcji danego modelu musi wybić co najmniej 15 lat. Oprócz tego co najmniej 75% części takiego auta musi być oryginalnych. Po spełnieniu określonych warunków formalnych następuje weryfikacja(ę) wniosku przez wskazany(ą) instytucję: Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu korzystnej oceny eksperta, pojazd otrzymuje status zabytku. Należy pamiętać, że zabytkowe auta potrzebują odpowiedniej opieki. W związku z tym renowacja starych samochodów osiąga coraz  większe zainteresowanie ze strony klientów. Zapotrzebowanie na wyszkolone w oldtimerach warsztaty stale się zwiększa. Jakie konkretnie usługi proponują eksperci od historycznych aut? 

Powszechne usługi renowacyjne

Bycie właścicielem klasycznego pojazdu to nie tylko prestiż, ale też zobowiązania. Naprawa tego typu auta odbywa się po uprzednim kontakcie z konserwatorem. Wszelkie prace mające miejsce przy pojeździe lub wymiana części wymagają zielonego światła od konserwatora zabytków. Z powodu ich wiek(u), często jest co naprawiać przy tego typu samochodach, sprawia to, że konieczność czekania na zgodę konserwatora bywa chwilami uciążliwa. Do najczęściej stosowanych usług związanych z rewitalizacją i utrzymaniem samochodów zaliczamy:

  • Naprawy blacharskie – czas zostawia swój ślad na autach, lakier wielu z nich z upływem lat pokryła rdza. Usuwanie korozji, czyszczenie i renowacja elementów to podstawowe zabiegi odświeżające klasyki. Czasem, ze względu na brak dostępu do oryginalnych części, konieczne jest stworzenie ich własnymi siłami wedle opracowanych projektów.
  • Naprawy silników – silnik to serce auta. Zdarza się, że to dla tego dźwięku fani motoryzacji decydują się na starsze samochody. Obowiązek renowacji silnika może nieść z sobą różne konsekwencje – drobnymi zmianami ale również ze skomplikowanymi remontami generalnymi.
  • Naprawy tapicerskie – eksperci z prawdziwego zdarzenia zadbają aby samochód prezentował się świeżo również w środku. Remonty kokpitu, obicia foteli, prace tapicerskie – można powiedzieć, że jedynym limitem w tej sytuacji może być wyobraźnia klienta. Albo wskazania kuratorskie.
  • Naprawy wyposażenia pojazdu – następną z bazowych usług świadczonych przez mechaników jest opcja remontu wnętrza auta. Dotyczy to wszystkich elementów auta – zawieszenia, radia, hamulców itp
  • Kapitalne odnawianie – istnieją garaże, które zajmują się holistyczną rewitalizacją starszych samochodów. Proces ten jest bardzo długi i pracochłonny, jednak efekty pracy mechaników niejednokrotnie zwalają z nóg. Samochód po kapitalnej renowacji niejednokrotnie wygląda lepiej niż w czasach produkcji.

Komu należy przeprowadzić renowację

Zabytkowe auto – jeśli ma długo służyć, i co z tego wynika zyskiwać na wartości, powinno mieć zapewnioną opiekę na wysokim poziomie. Najlepiej oddać auto fachowcom. Ze wzrostem popularności starszych(ymi) modeli(ami), rynek mechaników koncentrujących się na wiekowych autach rośnie. W odniesieniu do tego warto zwrócić uwagę na ofertą(ę) i otrzyman(e)ymi opini(e)ami okolicznych ekspertów. Produkcji pewnych samochodów zaniechano dekady wstecz, co za tym idzie ceny i dostępność ich komponentów wymiennych mogą się znacznie różnić. Doświadczeni mechanicy mają jednak na to swoje odpowiedzi i odpowiednie znajomości.