Pożyczamy

świetne pomysły

Honowanie to metoda, której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce elementów potrzebujących sporej dokładności. W ten sposób obrabia się najczęściej otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych stożkowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Zaletą wygładzania jest wysoka dokładność wymiarowa oraz niska klasa chropowatości. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i sporych rozmiarów elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna sięga blisko 1m. Przedmiot może mieć długość od 1 cm do blisko 20 m. Warto pamiętać, iż końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku powierzchniowego.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowica, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania wylicza się przede wszystkim: wysoką dokładność umożliwiającą dobre spasowywanie się elementów, co znacznie zmniejsza ich niszczenie się, jak również dłuższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.

Honowanie – jakie błędy usuwa?

Nie ulega wątpliwości, że mówimy tutaj o technologii niezwykle korzystnej dla wszelkich przedsiębiorstw wyrażających potrzebę precyzyjności w trakcie obrabiania poszczególnych produktów. Szczególnie mowa tu o różnego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar materiału – honowanie zapewnia sprawne usuwanie tego typu usterek. Oferuje przy okazji wytwarzanie części bardzo zbliżonych i podobnych do siebie, szczególnie kiedy mowa o setkach czy tysiącach elementów. Minimalny jest tutaj odchyłek wszelkich błędów, tak samo zresztą jak zakres tolerancji na wszelkie odchylenia od normy kształtów – z tego powodu możemy mówić o eliminacji wszelkich konstrukcyjnych niedoskonałości, jakie pojawią się na linii produkcyjnej.

Jeśli poszukujesz specjalistów zajmujących się honowaniem, zobacz firmę https://maszzap.com.pl/honowanie/.

Atrakcyjna technologia dla linii produkcyjnych – honowanie

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że honowanie niesie ze sobą bardzo długą listę zalet. Spośród nich można wymienić przede wszystkim wspomnianą już uprzednio sprawność funkcjonowania oraz precyzyjność – czynniki te wpływają również na ogromną popularność tej technologii, która w znaczny sposób wyprzedza wszelkie inne tego rodzaju metody obrabiania elementów wykonanych z różnych tworzyw. W związku z tym może pochwalić się ogromnym szacunkiem na liniach produkcyjnych na terenie całego kraju – honowanie znalazło zastosowanie chociażby w hydraulice, górnictwie czy branżach, które opierają się na wydobyciu energii. Lotnictwo również jest dziedziną nieustannie korzystającą z metody jaką jest honowanie.

Niezależnie od tego, jaką branżę bierzemy pod uwagę, honowanie gwarantuje wydłużoną żywotność oraz efektywność funkcjonowania różnego rodzaju urządzeń (mowa między innymi o wyposażeniu platform wiertniczych), umożliwia również pracę przy wysokich ciśnieniach. Jeśli zaś chodzi o lotnictwo, honowanie umożliwia produkowanie pełnych szczegółów, precyzyjnie wykonanych części na przykład kadłuba samolotu lub jego silnika.

Urządzenie do honowania – jak się prezentuje i co warto wiedzieć o nim?

Honownica nie odbiega w znacznym stopniu jeśli chodzi o wygląd oraz ogólną charakterystykę od innych sprzętów, które służą do szeroko pojętej obróbki. Cechuje się stosunkowo niewielkimi gabarytami – choć jest to zależne rzecz jasna od specyfiki linii produkcyjnej. Posiadają ekran dotykowy oraz przejrzyste menu; dzięki tym kwestiom obsługa tego urządzenia jest nad wyraz sprawna i wystarczy krótkie szkolenie, aby już niedługo na poziomie praktycznie profesjonalnym korzystać z owego sprzętu na co dzień. Z tego powodu mamy do czynienia z rozwiązaniem tak bardzo popularnym w licznych fabrykach, zarówno tych najnowszych i dopiero się rozwijających, jak i tych z ugruntowaną pozycją na rynku ogólnopolskim lub ogólnoświatowym.