Pożyczamy

świetne pomysły

Honowanie to metoda, której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Wykorzystuje się je w końcowej obróbce przedmiotów wymagających dużej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się przeważnie otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować można też powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Zaletą wygładzania jest duża precyzyjność wymiarowa oraz nieduża chropowatość . Wygładzać można zarówno niewielkie , jak i sporych rozmiarów elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a maksymalna sięga około jednego metra. Przedmiot może mieć długość od jednego centymetra do około 20 m . Warto pamiętać, iż końcowy efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

• materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,

• kąta przycięcia śladów,

• rodzaju cieczy służącej do smarowania oraz chłodzenia,

• nacisku powierzchniowego.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowica , na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania znajdują się przede wszystkim: wysoką precyzję , która umożliwia dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również wyższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.